MSCDC450A70AG
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MSCDC450A70AG
Category : Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Diode Arrays
Product Status : Active
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 450A
Operating Temperature - Junction : -40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.8 V @ 450 A
Package : Tube
Series : -
Diode Configuration : 1 Pair Series Connection
Supplier Device Package : SP6
Reverse Recovery Time (trr) : 0 ns
Mfr : Microchip Technology
Technology : SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case : Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 700 V
Mounting Type : Chassis Mount
Speed : No Recovery Time > 500mA (Io)
Base Product Number : MSCDC450
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1.8 mA @ 700 V
Description : PM-DIODE-SIC-SBD-SP6C
Contact Now
Diode Array 1 Pair Series Connection 700 V 450A Chassis Mount Module